П`ятниця, 2024-03-29, 3:04 AMГоловна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Форма входу

Пошук

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів записів

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Хвороба Лайма

Щорічно в нашому районі реєструється захворюваність на хворобу Лайма (іксодовий кліщевий бореліоз). Так, в березні місяці 2017 року вже зареєстрований перший випадок хвороби Лайма у жительки с. Олешня. Діагноз: Хвороба Лайма підтверджений лабораторно в приватній лабораторії «Сінево» м. Чернігів. В сироватці крові при серологічному обстеженні виявлені антитіла до борелій класу Ig G. В 2015 та 2016 роках було зареєстровано по 4 випадки хвороби Лайма. Хоча потерпіло від комах значно більше – багато людей видаляли кровососів самі.

В Чернігівській області налічується 301 населений пункт ензоотичний з хвороби Лайма в 18 районах і містах.

У 2016 році по Чернігівській області зареєстровано 111 випадків хвороби Лайма , у 2015 році – 86 випадків. Захворюваність по області зросла з 8,2 до 10,7 на 100 тис.населення. Найбільша кількість випадків зареєстровано у м. Чернігів- 40 випадків, Менському районі– 22 випадки, Чернігівському району – 14 випадків, це 69,3 % всіх випадків захворювань.

Хвороба Лайма – інфекційне захворювання, збудник якого передається при укусах іксодовими кліщами.

Під час відпочинку у паркових зонах та скверах, біля лісових масивів, озер, ставків та інших водойм, при відвідуванні лісу та роботі на дачних ділянках необхідно пам’ятати про небезпечних переносників інфекційних та паразитарних хвороб – іксодових кліщів, укус яких може викликати хворобу Лайма.

Хвороба Лайма дуже підступна. Її початок нічим не відрізняється від звичайної застуди. Хворого лихоманить, у нього підвищується температура, болить горло, “тече з носа”. Людина починає лікувати грип, а коли з’являються перші ускладнення, звертаються до кардіолога, ревматолога, дерматолога, а ось навідатися до інфекціоніста більшості хворих навіть на думку не спадає.

Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду – від однієї до 32 діб, найчастіше – 14 діб. Першим специфічним проявом хвороби Лайма є поява на шкірі, частіше всього на місці присмоктування кліща, мігруючої кільцеподібної еритеми червоно-рожевого кольору 5‑6 см в діаметрі. У процесі свого розвитку еритема поступово в центрі блідне, зона почервоніння переміщується до периферії, іноді до 50 см. Слід відзначити, що у 30‑40% хворих еритема не спостерігається. Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності. У хворих уражаються різні органи: шкіра, суглоби, м’язи, нервова і серцево-судинна система, печінка, очі.

Тож вибираючись на пікнік, передусім слід подбати про одяг для себе і дітей. Найкраще підібрати світлий одяг (на ньому швидко можна побачити кліща) – сорочку, кофтину на довгий рукав – який щільно прилягає до тіла. Штани слід заправити у шкарпетки, одягнути закрите взуття. На голову – капелюх, хустину. Можна застосовувати різні засоби для відлякування кліщів: креми, ароматичні олії, бальзам “Зірочка” тощо.

Коли блукаєте лісом, парком, тримайтеся середини стежки, остерігайтеся кущів, високої трави, бо кліщі концентруються на лісових доріжках, порослих на узбіччях травою. Тут їх значно більше, ніж у самому лісі. Дослідження свідчать, що кліщів приваблює запах тварин і людей. Місце для відпочинку чи нічного сну на природі звільніть від сухої трави та гілок у радіусі 20‑25 м.

Кліщ, потрапивши на тіло людини, присмоктується не відразу. Він деякий час (30‑40 хвилин) “мандрує”, шукаючи зручне місце. Тож варто час від часу оглядати свій одяг і відкриті ділянки тіла. Найчастіше кровопивці присмоктуються там, де шкіра найніжніша: на шиї, вухах, під пахвами, молочними залозами, на животі, у паху. До того ж паразити можуть потрапити до вашого помешкання з букетами квітів. Якщо разом із вами на природі перебував і ваш пес, його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

Якщо кліщ таки вчепився, не панікуйте. Не всі вони заразні. Не завжди й інфікований кліщ заражає людину. Якщо навіть кліщ заражений, але перебуває у тілі кілька годин чи добу, то ще не встигає заразити людину бореліозом. Тож цього кровососа треба якнайшвидше виявити і зняти. Якщо не вдається зробити це самотужки, зверніться до лікаря.

І пам’ятайте, що у жодному разі не можна викидати кліща. Його треба спалити, оскільки самка, насмоктавшись крові, може дати нове потомство на тій території, де її викинули (після кровосмоктання самка кліща відпадає та відкладає до 20 тисяч яєць в ґрунт). А навряд чи вам захочеться, щоб сімейство іксодових обзавелось потомством на новій території.

Підсумовуючи дану інформацію хочу зауважити, що основною ознакою, специфічною для хвороби Лайма є мігруюче кільцеподібне почервоніння, тобто спочатку на місці укусу кліща виникає пляма – ділянка одноподібного почервоніння, яка поступово розширюється в усі сторони до 10 см в діаметрі. Краї стають чіткими, яскравими, червоними, піднятими над здоровою шкірою. У частини хворих центр плями поступово блідне, набуває синюшного відтінку. В області плями можливі свербіж, набряк, болючість.

Тому якщо подібне сталося – не зволікайте. Звертайтеся до лікаря інфекціоніста. Пам’ятайте, що своєчасно поставлений діагноз, ранній початок лікування антибіотиками дозволять скоротити тривалість перебігу хвороби Лайма і попередити розвиток ускладнень з боку центральної нервової системи чи серцево-судинної системи.

 

Copyright MyCorp © 2024 | Конструктор сайтів - uCoz