Четвер, 2024-04-25, 3:19 AMГоловна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Форма входу

Пошук

Календар

«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Архів записів

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Всесвітній тиждень імунізації

                                         Всесвітній тиждень імунізації           

        У 2005 році Європейське регіональне бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в країнах Європи вперше запропонувало провести Всесвітній тиждень імунізації. Цим підкреслювалась значимість щеплень для здоров’я та якості життя кожної людини та надзвичайну актуальність своєчасної імунізації для дітей.                                                                     

        Всесвітня організація охорони здоров’я проводить Всесвітній тиждень імунізації щорічно, під лозунгом: «Попередити. Захистити. Щепити!». Метою Всесвітнього тижня імунізації, яка проводилася з 24 по 30 квітня 2015 року, є сприяння просуванню одного з найбільш дієвих інструментів охорони здоров'я в світі - використанню вакцин для захисту людей різного віку від хвороб.

       Заходи, що проводяться в рамках Всесвітнього тижня імунізації в цьому році, спрямовані на інформування людей та усунення перешкод для вакцинації населення.                       Конкретні цілі полягають в тому, щоб люди в усьому світі знали про вакцини, наявних для захисту від хвороб, були зацікавлені у визначенні вакцинального статусу самого себе і своїх сімей і отримували необхідні їм вакцини.                                                                                                   

       В даний час вакцинація міцно увійшла в наше життя. Завдяки щепленням у всьому світі ліквідована натуральна віспа, поліомієліт, у багато разів знизилась захворюваність на кір, краснуху, дифтерію, правець, кашлюк, епідемічний паротит, гострим вірусним гепатитом В. Але, незважаючи на це, щорічно в світі продовжують вмирати понад 15 млн. жителів планети від інфекційних захворювань, багато з яких можна було б уникнути, завдяки вчасно проведеним щепленням.

      Сьогодні кожен з нас повинен знати , що тільки щеплення допоможуть дітям і дорослим захиститися від багатьох небезпечних інфекційних захворювань. Саме тому масова вакцинація в нашій країні стала державною справою. Загальнодержавною програмою імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009-2015 роки визначено порядок проведення профілактичних щеплень та перелік інфекційних захворювань (туберкульоз, кашлюк, дифтерія, правець, кір, епідемічний паротит (свинка), краснуха, гепатит В, поліомієліт, гемофільна інфекція), щеплення від яких є обов'язковими і безкоштовними для всіх громадян і входять до Національного календаря профілактичних щеплень. З 01.01.2015 року наказом МОЗ України від 11.08.2014 року № 551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.10.2014 року за № 1237/26014, внесені зміни до Календаря профілактичних щеплень в Україні.
       Вакцинація починається із отримання перших щеплень проти туберкульозу, гепатиту В одразу після народження дитини в пологовому будинку, далі дитина отримує інші щеплення в віці 1 місяць ( проти гепатиту В), 2 місяці (проти дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції ),  4  місяці (проти дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції ), 6 місяців ( проти гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту),1 рік (проти кору, епідемічного паротиту та краснухи, гемофільної інфекції), 18 місяців (ревакцинація проти дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту), в 6 років (проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи, епідемічного паротиту), в 7 років – проти туберкульозу, в 14 років - проти поліомієліту,  в 16 років – проти дифтерії та правця, в 26 років – проти дифтерії, правця ( надалі - кожні 10 років ).

        Профілактичні щеплення проводяться всім дітям та дорослим, які не мають протипоказань до їх проведення (наприклад, це - захворювання нервової системи, які прогресують, епілепсія, судоми 2 рази на місяць та частіше, імунодефіцити, злоякісні новоутворення, тощо). В кожному такому випадку призначення вакцинації або її відміна визначається спеціальними імунологічними комісіями. Профілактичні щеплення проводяться в спеціально обладнаних кабінетах поліклінік лікувально-профілактичних закладів .

        Вакцини для щеплень використовуються тільки зареєстровані та сертифіковані в Україні. Вакцини отримуються, зберігаються та використовуються згідно вимог «холодового ланцюга».

          Щеплення здійснюються медичними працівниками, які володіють необхідними знаннями, технікою, здають заліки та мають дозвіл. Записи про проведені щеплення заносяться до індивідуальної для кожної дитини або дорослого карти профілактичних щеплень (форма № 063/о), та до медичних карток (форма №№ 112/о, 025/о).

         Щоб уникнути ускладнень, в день призначення щеплення, дитину або дорослого оглядає лікар. Щеплення не можна проводити при наявності гострих проявів захворювання або загостренні хронічних захворювань. Повнолітнім дієздатним громадянам вакцинація проводиться  за їх згодою  після надання об»єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення. Особам, які не досягли 15-річного віку чи визнані у встановленому законом порядку недієздатними, профщеплення проводяться за згодою їх об»єктивно інформованих батьків або інших законних представників. Особам віком від 15 до 18 років чи визнаним судом обмежено дієздатними профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об»єктивної інформації та за згодою об»єктивно інформованих батьків або інших законних представників цих осіб. Після вакцинації тільки в деяких випадках можуть виникати так звані місцеві реакції (набряк, почервоніння) у місці введення препарату та загальні реакції (підвищення температури тіла). Про ці прояви батьки та дорослі обов’язково повинні бути попереджені медичним працівником. Як правило, вони через короткий час минають.

         Більшість звернень з приводу реакцій пов’язані із ажіотажем, що періодично виникає після репортажів по центральним каналам телебачення про негативні наслідки щеплень, як правило батьки дітей або дорослі свої відмови від щеплень мотивують одним: «А ви чули, що казали по телевізору?». Останнім часом знаходяться люди, які не є професіоналами та навіть лікарями, які висловлюються проти проведення профілактичних щеплень, які з їхньої точки зору, навіть шкідливі для людей. Така негативна інформація періодично з’являється в Інтернеті, на сторінках газет, звучить з екранів телевізорів і т.п.

Але ж ефективність вакцинації безперечна. З багаторічного досвіду відомо, що практично всі випадки захворювань на інфекції, які керуються засобами специфічної імунопрофілактики (вакцинами), що мали тяжкий перебіг та ускладнення, виникали у осіб, які зовсім не були щеплені проти цих інфекцій.

        Вакцинація має глибоке коріння. Відомо, що принципи вакцинації використовували ще в Древньому Китаї. Перше щеплення в сучасній історії було зроблене 1796 року. Саме тоді для профілактики натуральної віспи англійський лікар Едвард Дженнер ввів 8-річному Джеймсу Фіппсу вакцину, яка містила віруси коров’ячої віспи. Хлопчик не захворів на натуральну віспу. У 1980 році Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про повну ліквідацію цієї небезпечної інфекції. Віспа зникла з обличчя планети саме завдяки щепленням.

         У 80-ті роки в світі щорічно спостерігалось близько 30 тисяч випадків паралітичного поліомієліту. З допомогою вакцинації у 2006 році кількість таких випадків зменшилось у 150 разів. В Україні масове щеплення оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ), починаючи з 1959 року, дозволило знизити захворюваність із понад трьох тисяч випадків до поодиноких. Останній випадок виявлення «дикого поліовірусу» в нашій країні був зареєстрований в 1993 році. Не зважаючи на те, що епідемію цього вірусу у нашій державі повністю припинено, він, так як і раніше, циркулює в оточуючому середовищі, і періодично в світі реєструються спалахи цієї важкої хвороби.

        Після проведення масової імунізації населення проти дифтерії  та впровадження планової  імунізації дорослих  кожні десять років захворюваність дифтерією як по області, так і по Україні в цілому значно знизилася , а впродовж останніх восьми років в районі не реєструвалася взагалі.

        Захворюваність на правець знизилась до спорадичної ( реєструються поодинокі випадки захворювань ). В липні 2006 року зареєстрований випадок захворювання на правець у 83-х- річної мешканки смт. Ріпки, який , на жаль , закінчився летально. Жінка впала на кущ троянди і отримала травму лівої гомілки. Смерті могло б запобігти банальне своєчасно проведене щеплення, якому підлягають всі дорослі особи раз в 10 років.

         У світі близько 10% смертей дітей віком до 5 років трапляється внаслідок такої хвороби як кір. В Україні, після запровадження планової імунізації проти кору, у 1968 році захворюваність скоротилась в майже у 10 разів, проте спалахи інфекції продовжували виникати, як, наприклад, у 2005-2006 роках. Водночас на території України є багато дітей з уродженою глухотою, сліпотою та розумовою відсталістю. Лікарі не виключають, що причиною цього є саме вроджена краснуха, яка часто маскується під діагноз кору і якій можна запобігти. У 2014 році по Чернігівській області випадки кору не зареєстровані, тоді, як у 2013 році - 73 випадки кору; 11 діагнозів кору підтверджені лабораторно, 62 – встановлені клінічно, серед захворілих – 36 дітей.У нашому районі в 2007-2011, 2013, 2014 роках захворюваність на кір не реєструвалася,  у 2006 році захворіли на кір 56 жителів району із 10 населених пунктів, у 2012 році -1 ( смт.Замглай).

        Трапляється, що через певні релігійні погляди або побоювання виникнення реакцій та ускладнень на щеплення, батьки та дорослі відмовляються від проведення їм або їх дітям профілактичних щеплень. Кожна людина має право на особисте рішення з цього питання.

Але батькам-відмовникам потрібно розраховувати на те, що через певний період дитина буде мати тісні контакти з іншими дітьми, буде потребувати навчання в дошкільних закладах, куди не зможе бути допущена згідно статті 15 Закону України  «Про захист населення від інфекційних хвороб» - «Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється».

         Шановні батьки! Пам'ятайте, відмовляючись від вакцинації, Ви ризикуєте здоров'ям та життям Вашої дитини і позбавляєте її законних прав на захист від небезпечних інфекційних захворювань, які можна попередити засобами специфічної профілактики.

         Отож, звертайтесь до територіальних поліклінік, не ігноруйте запрошень медичних працівників, своєчасно робіть профілактичні щеплення та захистіть себе та своїх дітей від інфекційних хвороб.

         Тільки за таких умов можна впевнено стверджувати, що в подальшому ви збережете своє та здоров’я власних дітей!

 

 

Copyright MyCorp © 2024 | Конструктор сайтів - uCoz